A czy Twoja spółdzielnia mieszkaniowa spełnia Twoje oczekiwania?

+48 600 752 752

zgloszenia@gtwipartnerzy.pl

GTW & Partnerzy

New York, NY 90210

Cewka Rogowskiego – sposób na zawyżanie rachunków za prąd

Coraz częściej słyszymy o oszustwach związanych z energią elektryczną. Dotyczą one gigantycznych rachunków za prąd, które zobowiązani są zapłacić odbiorcy swoim dystrybutorom. Niektóre przypadki mówią o zawyżaniu zużycia prądu nawet o 600 procent. W jaki sposób jesteśmy oszukiwani?

Holenderscy naukowcy z Uniwersytetu Twente przeprowadzili badania nad cyfrowymi licznikami, które mierzą pobór energii elektrycznej. Wykorzystali do tego różne modele liczników, które posiadają odpowiedni certyfikat. Do każdego z nich podłączali kolejno te same urządzenia a następnie zestawili otrzymane wyniki poboru energii. Okazało się, że siedem na dziewięć liczników wykazało dużo większe zużycie energii niż w rzeczywistości.

Po dogłębnej analizie, naukowcy udowodnili, że winę za zawyżanie poboru energii elektrycznej odpowiedzialna jest tzw. cewka Rogowskiego. Jest ona elementem niektórych modeli liczników. Po opublikowaniu wyników naukowcy spotkali się z dużym zainteresowaniem m.in. z Polski. Okazało się, że cewka Rogowskiego stosowana jest również w licznikach montowanych w Polsce. Odnotowano wiele zgłoszeń, które potwierdziły, że wraz z wymianą licznika na cyfrowy koszty zużycia energii znacznie wzrosły, mimo wymiany urządzeń na energooszczędne.

To czy cewka Rogowskiego znajduje się w naszym liczniku możemy sprawdzić poprzez elektryka lub pytając naszego sprzedawcę prądu.

Jeśli obawiasz się, że zostałeś oszukany, napisz do nas: zgloszenia@gtwipartnerzy.pl

Doradzimy!